ÇOCUK ENDOKRİNOLOJİSİ VE DİYABET DERNEĞİ

Dr. R Gül Yeşiltepe Mutlu (Rapor)


16.07.2017/ İstanbul

ÇOCUK ENDOKRİNOLOJİ VE DİYABET DERNEĞİ YURT DIŞI PROJESİZ DESTEK KURULU’NA

 

Ad soyad: R. Gül Yeşiltepe Mutlu

Merkez: University Children's Hospital Ljubljana, Slovenia

Kalma Süresi:3 ay (01.04.2017-30.06.207)

 

Hastane özellikleri: Hastane 7,800 çalışanı olan University Medical Centre Ljubljana (UMCL) bünyesinde yer alıyor. Daha önce ana kampüsün içinde yer alırken 2009 yılında şimdiki modern binasına taşınmış. Çocuk hastanesinde 0-18 yaş grubundaki çocuk ve adolesanlara hizmet veriliyor ve Slovenya’daki en büyük çocuk hastanesi olma özelliğini taşıyor. Çocuk hastanesinde bütün yan dallar, pediatrik ve neonatal yoğun bakım üniteleri ve bir kemik iliği ünitesi bulunuyor. Hastane hem Slovenya hem de komşu Balkan ülkeleri için bir referans merkezi olarak hizmet veriyor.

Moderatörüm Tadej Battelino;  çocukluk çağı diyabeti konusunda uzmanlaşmış, tecrübeli, çalışkan bir bilim insanı ve aynı zamanda ekibinin eğitimine, akademik çalışmalara çok önem veriyor. Diyabet dışındaki diğer endokrin konularında da çözümleyici, pratik bir yaklaşıma sahip. Kongre konuşmaları için dışarıda olmadığı takdirde haftada en az 1 gün poliklinik yapıyor. Haftada bir gün (Çarşamba günleri) serviste hem toplantı hem de vizit yapıyor.

Natasa Bratina da Prof. Battelino gibi diyabet üzerine uzmanlaşmış. Çok yoğun çalışıyor, aynı zamanda ülkedeki tüm pediatri asistanlarının koordinatörü. Haftada 2,5 gün poliklinik yapıyor ayrıca hastaların eğitimiyle de yakından ilgileniyor, pompa eğitimlerinin büyük kısmını o veriyor.

Primoz Kotnik daha çok obezite ve tip 2 diyabet üzerinde çalışıyor. O da poliklinikte çok sayıda hasta bakıyor ve aynı zamanda morbid obezite tedavisinde ‘Endo-Barrier’ yöntemi üzerine bir çalışma yürütüyor.

Mojca Tansek hem endokrin hem de metabolizma hastalıklarıyla yakından ilgileniyor ama asıl alanı metabolik hastalıklar. Kendisi bölümde yaşça en büyük hekimlerden biri.

Bu isimler ile beraber ekiplerinde 7 doktor, 7 diyabet hemşiresi, 3 diyetisyen ve 1 psikolog yer alıyor.

Faaliyetler:  İlk ay yazılı bir program çerçevesinde hareket ettiysem de daha sonraki dilimde  zamanımın büyük kısmını moderatörlerim Tadej Battelino ve Natasa Bratina ile poliklinik yaparak geçirdim. Onların polikliniği olmadığı zamanlarda ise diğer konsültanların polikliniğine katılıp çok sayıda hasta göre fırsatı buldum. Dr Bratina ile pompa ve sensör eğitimlerine katıldım. Tip 1 diyabet tanısıyla kliniklerinde şu anda aktif olarak takip edilmekte olan 700 civarında hastaları var ve bunların yaklaşık %95’i insülin pompası kullanıyor, böylece poliklinikte yüzlerce insülin pompası download’u görme ve yorumlama imkanı buldum. Benim için en büyük handikap dil oldu. Sistemlerindeki her kayıt Slovence olduğu için tek başıma sisteme girip hasta kayıtlarını okuyup anlama imkanım olmadı ama poliklinikte bütün hekimler yaptıkları her şeyi İngilizce’ye çevirip bana anlattılar. İngilizce bilen hastalarla benim de iletişim kurma şansım oldu.

Her Çarşamba günü serviste yapılan toplantıda o hafta servise yatmış olan bütün hastaları tartışıyorlardı bunu bitirdikten sonra da poliklinikte ilginç, çözümlenmemiş olan vakalar konuşuluyordu. Toplantı bitiminde bütün ekip birlikte serviste vizit yapıyordu. Bu toplantıların dili ben orada olduğum süre boyunca İngilizce idi.

Erişkin endokrin polikliniğinde, diyetisyenin ve bölüm psikoloğunun polikliniğinde de birer gün geçirdim ve ekibin nasıl uyumlu bir düzen içinde çalıştığını gördüm.

Ayrıca Ljubljana’da düzenlenen 2 günlük Medtronic- Pump School’a katılıp sertifika aldım.

Programımın son ayının ilk yarısında bütün ekip olarak Diyabet Yaz Kampı için hazırlık yaptılar. Ben de bu kampa katıldım. Kamp Slovenya’nın İtalya sınırına yakın Ankaran adlı turistik bir kasaba da gerçekleştiriliyor ve bu yıl kampın 50. Yılı idi. Kampa 120 çocuk katıldı bu çocukların sadece 4 tanesi MDI tedavisi almaktaydı, kalanların hepsi insülin pompası kullanıyordu. Kamp 2 hafta sürdü.

Kampta ülkelerine yeni gelmiş olan bir CGMS’le (Flash Libre) ilgili bir çalışmaya katıldım. Bu çalışma şu anda veri analiz aşamasında. Ayrıca Prof. Battelino ile outpatient setting-closed loop üzerine bir derleme yazdık, basım aşamasında.

Oraya gittiğimde planladıkları bir closed-loop çalışması vardı. Benim de bu araştırmaya katılmamı önerdiler, ne var ki çeşitli bürokratik engellerden ötürü ben oradayken çalışma başlayamadı. Ancak şimdi bu çalışma için gerekli onay alındı ve ağustos ayında başlayacak, beni de çalışmaya katılmak üzere yine merkezlerine davet ettiler.

Sosyal Faaliyetler: Ljubljana başkent olmasına rağmen yaklaşık 250.000 nüfuslu, küçük ve sakin bir şehir. 2 yıl önce Avrupa’nın en yeşil başkenti unvanı almış ve Slovenler bununla gurur duyuyorlar. Halkı, spor ve sanata çok düşkün. Her hafta bir sokak festivali vardı. Ayrıca şehirde sık sık koşular düzenleniyor. Bunlardan birisi de Hopna grad koşusu idi. Çocuk hastanesi yararına düzenlenmişti ve elde edilen para ile hastaneye tıbbi cihazlar alındı. Bu koşuya ben de katıldım. Ekibin yanı sıra poliklinikte gördüğüm diyabetli çocuk ve gençlerin de büyük kısmı bu koşuya katıldı, zaten hastalarının hemen hepsi spor ile ilgileniyor ve lisanslı sporcu. Slovenya’da imrendiğim en önemli şey insanların dijital platformlardan mümkün olduğunca uzak, spor ve sanata düşkün, sade ve yalın yaşamları oldu.

Sonuç: Geçirdiğim 3 aylık sürecin hem kişisel olarak bana hem de ekibime önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. Diyabet teknolojileri konusunda çok tecrübeli, öncü bir ekiple bir arada bulunduğum için kendimi şanslı hissettim. Öte yandan endokrinin diyabet dışındaki konularıyla ilgili yaklaşımlarının bizimkinden iyi olduğunu söylemek mümkün değil, hatta zaman zaman Türkiye’deki yaklaşımın ve hasta takibinin çok daha iyi olduğunu düşündüm. Ayrıca dergimiz JCRPE’nin orada da biliniyor olması ve camiamızdan övgüyle söz edildiğini duymak beni çok gururlandırdı.

Bu süreçte bana verdiği destekten ötürü Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği’ne çok teşekkür ediyor ve genç arkadaşlarımın da bu imkandan yararlanmasını diliyorum.

 

                                                                                              Saygılarımla

                                                                                      Gül Yeşiltepe MUTLU